kifoz.gen.tr https://www.kifoz.gen.tr Kifoz, Kifoz Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kifoz.gen.tr Wed, 05 Jul 2017 00:00:00 +0000 Tue, 07 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Kifoz Sporla Düzelir Mi https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-sporla-duzelir-mi.html Wed, 28 Nov 2018 06:46:58 +0000 Kifoz Sporla Düzelir Mi, Ortopedik rahatsızlıklar arasında olan kifoz sırt kemiğinin dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu almasıdır. Genellikle yaşlılarda görülme olasılığının yüksek olmasına karşın, masa başı işte Kifoz Sporla Düzelir Mi, Ortopedik rahatsızlıklar arasında olan kifoz sırt kemiğinin dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu almasıdır. Genellikle yaşlılarda görülme olasılığının yüksek olmasına karşın, masa başı işte çalışan ve konforsuz sandalye ile saatler boyu bilgisayar başında zaman geçiren gençlerde bu hastalık görülmektedir. Kifoz hastalığının küçük yaşlarda meydana gelmesi erken teşhis ve tedavi için iyi bir yol olmaktadır. 

Kifoza 2 şekilde rastlanmaktadır. Düz veya yana doğru bir biçimde görülür. Hastalık ilerlediği zaman dik durmakta büyük zorluklar çeker eğer hastalık tam olarak yerine oturmuş bir vaziyette ise dik pozisyonda durması olanaksızdır. Kifoz genetik olarak veya bel kemiğinde doğuştan biçim bozuklukları görülebilir. Hastalığın bünyemizi en çok etkileyen yönü kan pompalama ritminin değişmesidir. 

Kifozun Spor Yardımıyla Tedavi Yöntemi;
 • Sırt Egzersizi: Omuz bölgenizin arka tarafında hissettiğiniz ağrılar için bu egzersizi yapmanızda fayda olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Kolları gevşetip boynu yukarı doğru esnetme yardımıyla, kolları öne doğru uzatırız. Sağ elinizle sol dirseğinizi sol elinizle de sağ dirseğinizi tutun öne doğru uzanıp 15 ile 20 saniye arasında bekledikten sonra ağrıların kaybolduğunu hissedeceksiniz. 
 • Yüzme: Bu tür ağrıların azalması için ve daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için doktorlar kifoz haslarına bol bol yüzmeyi önermektedir. Yüzerken sırtın bulunduğu konum itibariyle ağırlık tek bir noktaya toplanmaz iken suyun içinde bulunmak hastalara oldukça iyi geldiği uzmanlar tarafınca gözlemlenmiştir. Bu hastalığın yok olması için ameliyat olan kişilerin, yüzme sporunu kendilerini çok fazla yormadan yapması gerekmektedir. Yüzerken suyun içerisinde çok hareket etmeden sadece kasları esnetme ve kasları açma hareketleri ile sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedir. 
Kifoz derecesi 50 derece olduğunda veya 50 ile 60 derece arasında olduğunda kişinin çok yoğun ve düzenli bir şekilde egzersiz programı uygulaması gerekmektedir. Kifoz derecesi 60 ile 70 derece arasında ise mutlaka bir fizik tedavi uzmanına başvurması gerekmektedir. 
]]>
Kifoz https://www.kifoz.gen.tr/kifoz.html Wed, 28 Nov 2018 15:31:10 +0000 Kifoz, vücudumuza arka taraftan bakıldığında not bir şekilde omurga düzdür. Yan taraftan bakıldığında ise omurgamızda bir takım eğrilik görülür. Üst göğüs bölgesinde kamburluk varken alt omurga bölgesinde içe yön Kifoz, vücudumuza arka taraftan bakıldığında not bir şekilde omurga düzdür. Yan taraftan bakıldığında ise omurgamızda bir takım eğrilik görülür. Üst göğüs bölgesinde kamburluk varken alt omurga bölgesinde içe yönelik bir eğrilik söz konusudur. Hafif kiroz vakaları az olarak sorun teşkil etmektedir. Lakin ağır kiroz vakaları akciğerlerimizi, sinirleri ve dokularla beraber organlarıda etkileyerek, ağrıya ve başka sorunlara davetiye çıkarır. Kamburluk tedavisi kıvrıklığın sebebine ve etkilerine bağlıdır. 

Kifoz tanısı

Öne eğilme testi; bu rahatsızlığı olan hastanın belden öne eğilmesi istenecek, bu zaman içinde yandan omurga kontrol edilecektir. Kifoz da sırtın üst tarafında yuvarlaklık bu şekilde daha belirgin bir hale gelebilmektedir.

Pulmoner testleri; kifozun neden olduğu herhangi şekilde bir nefes alma zorluğunu tespit etmek için nefes almanızı ölçmek için bu testlere başvurulur.

Nörolojik işlev testi; kamburluğa eşlik etmekte olan nörolojik değişimler nadir görülse de doktor gözetiminde halsizlik, suyunda değişkenlik veya kifozun bulunduğu bölgenin aşağı taraflarında felç gibi hastalıklara bakılarak bunlara göre kontrol yapabilmektedir.

Omurga röntgeni; kifozu teyit etmek, kıvrımların derecesini öğrenmek ve omurgadaki kifozun türünü öğrenmede yardımcı olan herhangi bir şekil bozukluğu olup olmadığını belirlemek için istenmektedir.

Kifoz türleri

Konjenital kifoz, henüz omurgaların ilk oluşumu esnasında anne karnındayken oluşum gösterir. Bir çok sebebi olmakla beraber en sık sebebi boyun omurgalarının gereğinden fazla büyümesinden kaynaklanan bir türdür. Bu tür hastalarda kifoz özellikle sinirsel problemler baş gösterir. Sinirsel problemleri ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale gerekir. Erken yaşlarda yapılan bu operasyonlar bireyin hayatını önemli derecede etkileyecek olan değişiklikler gerektirir. Bu yaşlarda yapılan müdahale ile sinirsel problemler ortadan kalkar. Bu sebepten dolayı yeni doğan bebeklerde omurganın normal olup olmadığını mutlaka kontrol edilmesi gerekir. 

Travmatik kifoz,  travmalar sonucu yahut uzun süreli eğik durmaktan oluşmaktadır. Uzun süre eğik durmak özellikle bazı mesleklerde ön plana çıktığı görülür. Ayrıca yaş ilerledikçe oluşan kifozda bu kategori içerisine girmektedir.

Postüral kifoz, bu türde ise temel olarak yetişkinlik dönemlerinde meydana gelir. Bu kifozun başlangıçı genel olarak yavaştır. Postüral kifoz erkeklere oranla kızlarda daha çok görülür. Kötü bir duruş yada kambur durmak omurlardaki kirişlerin esnemesine ve omurgada bulunan kemiklerin biçimsiz olmasına sebep olur. Çoğu zamanda ise omurgamızın alt kesiminde aşırı derecede içbükey bir eğri görülmektedir.

Scheuermann kifoz, postüral kifoz gibi bu kifozda ergenlik döneminde ve çoğu zaman kemiklerin büyüme zamanlarında ortaya çıktığı görülür. Scheuermann diye isimlendirilen bu hastalık türü kızlara oranla erkeklerde iki kat daha fazla görülür. Bu hastalığın başlarında hafif ağrı ve yorgunluk belirtileri meydana çıkar. Öte taraftan postüral kifozun tersine scheuermann kifozu omurları deforme ettiği için röntgen filminde dörtgen olması gereken şekil kama şeklinde gözükür. 

Irsi kifoz, anne karnındaki ceninin gelişmesi sırasında omurgasında meydana gelen yanlış şekilde biçimlenmiş bazı bebeklerde görülebilir. Çok sayıda omur bir arada kaynamakta yada kemikler gerektiği gibi oluşmamaktadır. Bu tür kifoz çocuk büyüdükçe daha da kötüye gidebilmektedir. Travma ve enfeksiyondan sonra vücudun alt kısmının felçli kalmasının en önemli sebebidir.

Yetişkinlerde kifozun nedenleri

Yetişkin insanlarda kemiklerin inceltici hastalığı olan kemik]]> Lordoz Kifoz https://www.kifoz.gen.tr/lordoz-kifoz.html Thu, 29 Nov 2018 14:18:31 +0000 Lordoz kifoz, lordoz diye tabir edilen olgu, bel omuru denilen lumbal vertebraların katırın bölgesine doğru olmasından daha fazla çukurlaşmasıdır. Kifoz ise halk arasında kamburluk olarak da bilinen, omurganın daha öne doğru eğ Lordoz kifoz, lordoz diye tabir edilen olgu, bel omuru denilen lumbal vertebraların katırın bölgesine doğru olmasından daha fazla çukurlaşmasıdır. Kifoz ise halk arasında kamburluk olarak da bilinen, omurganın daha öne doğru eğilmesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Lordoz kifoz olgularının çocukluk yaşlarından itibaren bir takım yanlışlar ve hastalık halleri sonucu ortaya çıkmaktadır.

Lordoz oluşumunun nedenleri
 • Obezite
 • Kötü pastür 
 • Yaşa bağlı kemik zayıflığı
 • Omurlar arası disklerin bozukluğu
 • Sırt bölgesinin aşırı dışa doğru eğim
 • Cücelik 
 • Omurların birbirleri üzerine kayma hareketi yapması 
Kifoz oluşumunun nedenleri
 • Kemik erimesi 
 • Omurga kırıkları
 • Omurga enfeksiyonları 
 • Omurga apse ve tümör oluşumları 
 • Tüberküloz hastalığı
 • Çocukluk çağında omurga büyüme plağının gelişmemesi 
Lordoz kifoz olgularının her yaşta görülebildiği görülmüş fakat genellikle yaşlı insanlarda görülme sıklığı artmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile kasların zayıflaması, kemik erimelerinin başlamaları, kalsiyum eksikliği gibi nedenlerden dolayı görülme sıklığı da artmaktadır. Çocukluk yaşlarından itibaren kemik gelişimi eksikliği, D vitamini eksikliği, duruş bozuklukları gibi durumlar lordoz, kifoz olgularının oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Lordoz, kifoz tedavilerinde eğriliğin derecesi çok önemli olup, eğriliğin derecesi belirlenip tedavi şekline geçilmelidir. Lordoz ve kifoz tedavilerinde uygulanan bir çok güncel yöntem vardır. 

Lordoz kifoz tedavi yöntemleri
 • 3 boyutlu skolyoz egzersiz tedavisi
 • Core stabilizasyon ve pelvik düzeltme yöntemi
 • Rotasyonel asimetrik solunum yöntemi
 • Mobilizasyon, germe ve masaj yöntemleri
 • Korse uygulamaları
 • Cerrahi uygulamalardır.
]]>
Kifoz Skolyoz https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-skolyoz.html Thu, 29 Nov 2018 15:39:30 +0000 Kifoz Skolyoz, kifoz ve skolyoz olarak adlandırılan ve omurgaların duruşu ile ilgili deformite durumlarının beraber görülmesi halidir. Kifoz, halk arasında kamburluk olarak bilinen ve omurganın öne doğru eğilmesi ile ort Kifoz Skolyoz, kifoz ve skolyoz olarak adlandırılan ve omurgaların duruşu ile ilgili deformite durumlarının beraber görülmesi halidir. Kifoz, halk arasında kamburluk olarak bilinen ve omurganın öne doğru eğilmesi ile ortaya çıkan ortopedik bir bozukluktur. Kifoz hastaları yandan gözlendiğinde baş, vücuda göre daha önde durmaktadır ve sırt bölgesinde bir çıkıntı gözlenir.Kimi hastalarda bel çukurluğunda bir artış da söz konusu olabilir.Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gerçekleşebilen kifoz omurganın 45 derecenin üstüne çıkan bir açıyla öne doğru eğilmesi olarak özetlenebilir.

Kifozun Belirtileri Nelerdir:

Kifozun belirtileri olarak kambur durma veya kamburluk,sırt bölgesinde hafif ağrı, omurgada tutukluk ve acıma,yorgunluk olarak sayılabilir. Kifozda tanı koyabilmek için öne eğilme testi, nörolojik işlevlere yönelik test, omurga röntgeni ve pulmoner fonksiyonu testleri uygulanarak konulmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemi eğiklik derecesine ve kemik büyüme durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Skolyoz, Bir diğer deformite omurların yanlara doğru eğilmesi ile gelişen ve skolyoz olarak adlandırılan deformitedir. Skolyoz durumunda omurga sağ veya sola doğru normal olmayan eğri bir görünüm sergiler. Tıp biliminde bir hastalık değil de bulgu olarak değerlendirilen skolyoz, omurgadaki biçimsel bir deformite olarak nitelendirilmektedir. Skolyoz doğuştan olabildiği gibi beyin felci ve kas erimesi gibi durumlara bağlı olarak da oluşabilir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir

Skolyoz belirtileri dışarıdan bakılarak gözlemlenebileceği gibi tam teşekküllü sağlık birimlerinde yapılan testlerle de ortaya konulabilir.
Kalça ve omuz seviyeleri arasında görülen eşitsizlik,vücudun balansında bozukluk, göğüs kafesinde asimetri, yürürken baş ve vücudun farklı yönlere savrulması skolyozun görülebilen belirtileri olarak sayılabilir.

Kifoz skolyoz vakaları kifoz ve skolyoz olarak nitelendirilen omurgadaki eğriliklerin her ikisinin de aynı hastada bulunmasıdır. Bir diğer tanımla artmış kamburlukla ilgili yapısal skolyoz olarak ifade etmek mümkündür.

Kifoz Skolyoz Tedavisi

Hangi tür tedavinin uygulanacağı eğrilik derecesine ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenmektedirYapılan gözlem ve testlerden sonra yoğunlaştırılmış skolyoz rehabilitasyonu, korse kullanımı veya cerrahi müdahale uygulanabilir.
]]>
Kifoz Ameliyatı Sonrası https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-ameliyati-sonrasi.html Fri, 30 Nov 2018 12:34:23 +0000 Kifoz Ameliyatı Sonrası, kifoz ameliyatları omurganın öne doğru olan eğrilikleri düzeltilmesi için uygulanan ameliyatlardır. Halk tarafında kifoza kamburluk da denilmektedir. Sağlıklı bir insanın sırt görüntüsü yandan bakı Kifoz Ameliyatı Sonrası, kifoz ameliyatları omurganın öne doğru olan eğrilikleri düzeltilmesi için uygulanan ameliyatlardır. Halk tarafında kifoza kamburluk da denilmektedir. Sağlıklı bir insanın sırt görüntüsü yandan bakıldığı zaman bel kısmı çukur, sırt bölgesi ise yüksek görüntüsü vardır. Normal bir insan sırtında ki eğim 25-40 derece arasında olmalıdır. 

Kifozun meydana gelmesinin sebebi, genellikle karın kaslarının ve sırt kaslarının sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca genetik olarak anne yada babasında kifozu olanlarda daha fazla görülmektedir.

Kifoz Belirtileri
 • Kişide omuzlar daha çökük 
 • Boyun öne doğru bir görüntü oluşmaktadır. 
Kifoz ameliyatı sonrası yapılması gerekenler
 • Kifoz ameliyatı sonrası, kişiler genellikle ilk 24 saat yakından kontrol edilerek yoğun bakım odasında kalır. 
 • Ameliyat bölgesi her gün düzenli olarak pansumanı yapılır. Dikişlere 20 gün süre ile hiç bir şekilde su değdirilmemelidir. Bunun için de mümkünse bu süre içinde banyo yapılması önerilmez. Kifoz ameliyatı sonrası hastalar 5 gün sonra hastaneden taburcu edilebilirler. Dikişlerle alakalı en ufak bir sorun yaşanması durumunda hemen doktora başvurulması gerekmektedir. 
 • Dikişlerin alınmasından sonra ki hafta bir sorun çıkmazsa doktora da danışıp duş alınabilir. 
 • Bu hastalara operasyon sonrasında ağrılarının olmaması için damar yolu ile ağrı kesiciler uygulanabilmektedir. 
 • Kifoz ameliyatı sonrası hastaların en sıkıntı yaşadıkları durum tuvalet konusunda olmaktadır. Bu aşamada mümkünse alafranga tuvaletler tercih edilmeli ve kabızlık önleyici tedbirler alınmalıdır. Bol sıvı gıdalar ve su tüketimi önerilir. 
 • Ayrıca hastalar kendilerini çok fazla zorlamayacak şekilde yürüyüşler yapmalıdırlar. 
 • Kifoz ameliyatı sonrası omurganın ve sırt bölgesinin esnek yapısı yok olabilir bu esnekliği tekrar kazanmak için omurga egzersizleri yapılmalıdır Egzersizler her gün düzenli bir şekilde kolaydan zora doğru olacak şekilde yapılmalıdır. Her gün düzenli olarak yapılan 10 dakikalık egzersizlerin çok faydası olacaktır. Aktif bir şekilde spor yapabilmesi için yaklaşık 1 yıl gibi bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Kifoz ameliyatı sonrası kişinin yaşamına ve işine dönmesi 8-10 hafta gibi bir süre içinde gerçekleşir.
]]>
Torasik Kifoz https://www.kifoz.gen.tr/torasik-kifoz.html Sat, 01 Dec 2018 11:39:36 +0000 Torasik kifoz, diğer adı kamburluk olan bu hastalığın, vücudun doğal eğriliklerin den olan torakal kifozun artmasına verilen isim olarak bilinmektedir. Vücudun dik bir şekilde durmasını sağlayan vertebral kolon, vücut ağ Torasik kifoz, diğer adı kamburluk olan bu hastalığın, vücudun doğal eğriliklerin den olan torakal kifozun artmasına verilen isim olarak bilinmektedir. Vücudun dik bir şekilde durmasını sağlayan vertebral kolon, vücut ağrılarını en ekonomik şekilde ayaklardan yere aktarmak için çeşitli eğrilikler den meydana gelmektedir. Bu eğrilikler den torakal kifoz henüz anne karnında geliştiği için birinci esas eğrilikler den birisidir. Bu tür eğrilikler postür bozuklukları, yaşam biçimi, alışkanlıklar ve çalışma şartları ya da çeşitli kas iskelet sistemi bozukluklarında açısal olarak artış gösterir ve tedavi edilmesi gereken bir başlıca sorun haline dönüşür. Tedavi edilmediği sürece kişinin yaşam kalitesinde düşüş, dış görünüş bozuklukları, göğüs kafesinin daralması ile solunum problemleri açığa çıkabilir. 

Torasik Kifoz Tedavi Yöntemleri
 • Ayakta Yapılabilecek Egzersiz Çeşitleri: Bu hareketlere başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar vardır. Çeneniz geride, başınız dik, kollarınız gövdeye yakın, karın düz olacak şekilde yürümeye çalışmalısınız. Genellikle kauçuk tabanlı, kaymayan ayakkabıları tercih etmenizde fayda vardır. Yürürken dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise ayaklarınızın dışa doğru değil öne doğru bakması gereklidir. Diğer bir taraftan bir duvara karşı durup kollarınızı olabildiğince yükseğe kaldırmaya çalışın. Bu hareketi yaparken bir kolunuzu olabildiğince yukarı doğru kaldırırken, diğer kolunuzu ise indirebildiğiniz kadar aşağı doğru indirmelisiniz. Daha sonrasında kollarınızı değiştirmelisiniz. Diğer bir hareket ise; ellerinizi arkadan bel ortasında birleştirin ve eğilebildiğiniz kadar arka tarafa doğru eğilmeye çalışın. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur karın kaslarınızın kasıldığını hissetmelisiniz. 
 • Oturarak Yapılabilecek Egzersizler: Bazı anlatılan boyun egzersizleri uzun süreli oturmaktan meydana gelen zorlanmaları dengelemek için kullanılabilir. Bu egzersizlerin yapılış tarzı ise; otururken omuzlarınızı havaya doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırmalısınız. Sonrasında ise omuzlarınızı öne, arkaya ve aşağıya hareket ettirerek daireler çizilmelidir. Bu hareketi ellerinize hafif ağırlıklar yardımıyla ayakta da yapabilirsiniz. Diğer bir hareket olarak da; aralıklı bir sandalye alınır ve oturulur. Kürek kemiklerinizi orta hatta doğru olabildiğince yaklaştırmalıdır. Diğer bir hareket olarak ise de; İki adat sandalye alınır ve aralıklı bir şekilde bırakılır. Daha sonra sandalyenin kollarından tutarak sırt bölgenizi sandalyenin üst bölgesine getirerek geriye doğru germelisiniz.
]]>
Dorsal Kifoz https://www.kifoz.gen.tr/dorsal-kifoz.html Sat, 01 Dec 2018 20:37:29 +0000 Dorsal kifoz, İnsanın boyundan bel kısmına kadar sıralı dizilimli 26 tane omur kemiğinden oluşan S tipindeki sistemin yandan bakıldığında öne doğru bükülmüş yani halk dilinde de kamburluk olarak bilinen hastalıktır. Bu has Dorsal kifoz, İnsanın boyundan bel kısmına kadar sıralı dizilimli 26 tane omur kemiğinden oluşan S tipindeki sistemin yandan bakıldığında öne doğru bükülmüş yani halk dilinde de kamburluk olarak bilinen hastalıktır. Bu hastalık dışarıdan bakıldığında eğik görünen, ağrılı, iç organlarının işlevini bozan ve erken tanı koyulup hemen tedaviye başlanılması gereken bir hastalıktır.

Dorsal kifoz nasıl ortaya çıkar

Doğuştan olabileceği gibi yada sonradan oluşabilecek bir hastalıktır. Anne karnında olan bebeğin gelişim aşamasındayken omurga kemiklerinin aşırı büyümesiyle sinirsel yapıyı bozmasıyla ortaya çıkar. Ergenlik döneminde 9-15 yaş arası çocuklarda olma riski daha fazladır. Gelişim çağında olduklarından fazlaca eğik durmaları bu hastalığa yakalanma riskini çoğaltmaktadır. Bunun yanı sıra çok eğik ve duruş bozukluğu yapan yetişkinlerde de kifoza yakalanma oranları çok fazladır. Yetişkin insanlar arasında kadınlar bu hastalığa daha çok yakalanırlar. Ergenlik döneminde ise erkeklerde daha sık görülür.

Dorsal kifozun belirtileri 
 • Kemik erimesi 
 • Omurgada kırıklar
 • Omurga kırıkları ve tüberküloz
 • Omurgayı etkileyen kanserler
 •  İyi hulu tümörler
 • Omurganın gelişime çağındaki çocuklarda omurga çekirdeklerinin gelişmemesi
 • Omurganın dış etkenlerden bozulması
 • Omurga sistemini çevresinde olan iltihaplanmalar
Dorsal kifoza nasıl tanı konulur: Öncelikle hastanın belden yukarısındaki kıyafetler çıkarttırılarak doktor önden, yandan ve arkadan fizik muayene ile kamburluk teşhisi koyarak, sinir sisteminde his ve duyu kayıpları olabilir şüphesiyle testler yapılmalıdır. Dorsal kifoz tanısını koymak için arkalı, önlü ve yanlardan röntgen çekilmesi gerekmektedir.

Dorsal kifoz nasıl tedavi edilmelidir: Doğuştan veya çocukluk yaşlarında oluşan dorsal kifoz tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda kamburluk olarak ortaya çıkar. İlk olarak kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Çocuklardaki dorsal kifozu korse kullanımıyla duruş biçimini düzelterek hastalığın ilerlemesine engel olarak iyileşmesi mümkündür. Kamburluk riski altında olan kişilerin cerrahi müdahale olmaları gerekir, bu yolla kamburluk düzeltilirken, eğiklik de engellenmiş olunur. Hareketsiz yaşamda ortaya çıkan kamburluk ve sırt ağrılarına yapılabilecek basit alınacak önlemler vardır. Bunlarına örnek olarak karın kaslarını, sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler ve yüzmede bu hastalar için oldukça gereklidir.
]]>
Kifoz Korsesi https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-korsesi.html Sun, 02 Dec 2018 15:35:47 +0000 Kifoz Korsesi, Kifoz diğer adıyla kamburluk olan bu rahatsızlık omurganın zamanla öne doğru eğilmesi ile oluşan bir hastalıktır.  Kifoz hastalığı genellikle sırt bölgesinde oluşur. Bu hastalık doğuştan olabildiği gibi so Kifoz Korsesi, Kifoz diğer adıyla kamburluk olan bu rahatsızlık omurganın zamanla öne doğru eğilmesi ile oluşan bir hastalıktır.  Kifoz hastalığı genellikle sırt bölgesinde oluşur. Bu hastalık doğuştan olabildiği gibi sonradan da oluşabilir. Ancak doğuştan olma riski daha azdır. Kifoz hastalığının tedavi yöntemlerinden biri olan kifoz korsesi doktorunuzun önerisiyle alıp kullanılmalıdır. Çünkü Kifoz hastalığının korse ile iyileşip iyileşmeyeceğine yani vücuttaki kamburluk derecesine bağlıdır ve buna da ancak  doktor karar verebilir. Korsenin dışında hastaya fizik tedavi yöntemi ve kifoz ameliyatı da yapılabilmektedir. Kifoz korsesi genellikle iskelet gelişimini tamamlayamamış kişilerde özellikle orta derecede eğriliği olanlarda yani 20-40 derece arası eğriliğe sahip olan çocuklarda teşhisi uzman bir doktor tarafından konulduktan sonra kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı olarak kullanılan kifoz korsesi yetişkinlerde daha farklı kullanılmaktadır. Ancak bu korse daha yetişkinlerde daha çok ameliyatı geciktirmek için yani 60 dereceye kadar ilerlemiş olan eğrilikler de kullanılmaktadır. Kifoz  yani duruş bozuklukları omurga kırıklarından oluşabildiği omurganın yeterince büyüyüp gelişmemiş olmasından da kaynaklanabilmektedir. Ayrıca kanser ve tümör gibi hastalıklara yakalanmış olmak, felç geçirmek, sinir ve kas hastalıkları, tüberküloz enfeksiyonu kapmak ve omurga çevresinde oluşan iltihaplanmalarda kifoz korsesi kullanma nedenlerindendir. 

Kifoz korsesi nasıl kullanılmalıdır Bu korse seçimi için öncelikle doktora muayene olunmalı derecesi tespit edilmelidir. Daha sonra doktorunuzun veya eczacınızın bu korseyi nasıl takılacağı konusunda size gerekli olan talimatı verecektir. Kifoz korsesini diğer korselerden ayıran özelliği ise esnek ve güçlü olmasıdır. Çünkü kifoz korsesi kullanan kişinin hareketleri desteklenmeli ve olumsuz duruşlara izin vermemelidir. Ayrıca kifoz korsesinin sırt kısmında yer alan elastik metaller sayesinde duruş bozukluğu düzelmektedir.

Kifoz korsesi ne kadar kullanılmalı Bu korse doktorunuzun önereceği sürede kullanılmalıdır Bu süre ise genellikle 21 gündür. 21 gün boyunca her sabah takılmalı ve yatarken çıkarılmalıdır. Bu süre tamamlandığında yani 21 gün tamamlandıktan sonra kontrole gidilmeli ve gerekiyorsa gün içinde bir kaç saat daha takılmalıdır.
]]>
Kifoz Ameliyatı https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 12:17:57 +0000 Kifoz Ameliyatı, Kifoz bir tür omurga eğriliği hastalığına denir. Kifoz ameliyatı bu eğriliğin giderilmesi için uygulanan bir tedavi şeklidir. Kulağa yabancı gelen bu terim halk arasında kamburluk olarak bilinir. Normal Kifoz Ameliyatı, Kifoz bir tür omurga eğriliği hastalığına denir. Kifoz ameliyatı bu eğriliğin giderilmesi için uygulanan bir tedavi şeklidir. Kulağa yabancı gelen bu terim halk arasında kamburluk olarak bilinir. Normal sağlıklı bir insan kaburga yapısı, yandan bakıldığında görüntü olarak bel ve boyun bölgesinde çukurluk, sırt kısmında ise tümsek şeklindedir. Bu sırt bölgesindeki eğrilik 20-40 derece arasında değişiklik göstermesi normaldir. Fakat bu derece belirttiğimiz değerlerin üzerine çıkması kifozu meydana getirir. Kifozun oluşmasına iri göğüsler, zayıf karın bölgesi ve sırt kasları neden olmaktadır. 

Kifozun Belirtileri Nelerdir

Kifoz olan kişilerde omuzlarda çökme, yuvarlak bir görünüm ve boynun öne doğru eğilmesi gibi duruş bozuklukları görülür. Kifozun genetik bir hastalık olduğu da unutulmamalıdır. Vücut genel olarak ağırlığını dengeli bir şekilde omurgalara vermemesi sonucu vücudun dengesi bozulur. Kifoz rahatsızlığının en büyük belirtisi kan pompalama hızının değişmesi ve buna bağlı olarak akciğer hastalıklarının baş göstermesidir. Sırt bölgesindeki eğim derecesi 40 derecenin üstünde ise egzersizler yapılmalıdır. %60-70 gibi bir değerde ise kesinlikle fizik tedavi görülmelidir. %70 üzerinde bir değerde kesinlikle kifoz ameliyatı yapılmalıdır.

Kifoz Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kifoz ameliyatı oldukça zor ve bir o kadarda yapılması önem arz eden bir ameliyattır. Bu ameliyatta omurgada oluşan eğrilik düzeltilir, ense kökünden bel kıvrımının sonuna kadar tüm omurlar birbirine sabitlenir. Sabitlenen omurgalar bir düzen haline getirilir. Bu ameliyat ile yapılan düzeltme kalıcı olur. Küçük çocuklarda ise daha farklı bir yöntem uygulanır. Omurgaları tutan ve iç içe geçmesini sağlayan birbirinden bağımsız ayrı iki çubuk yerleştirilir. Çocuk gelişimi devam ettikçe 6 ay ara ile çubuklar uzatılır. Yapılan bu ameliyat ile diğer oluşabilecek kalp ve akciğer hastalıklarının da önüne geçilmiş olunur. Ağırlık dengesinin vücuda dengeli bir şekilde oturması ile, ileride doğabilecek iskelet ve kas problemlerinin de sorunu çözülmüş olur.

Kifoz Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat bittikten sonra 24 saat kadar yoğun bakım ünitesinde kalınır. Hastanın kendine gelmesiyle birlikte istirahat etmesi için normal odaya alınır. Her gün düzenli olarak pansuman yapılır, 1 haftanın sonunda hasta taburcu edilir. Özelikle taburcu edildikten sonra çok dikkat edilmelidir. 1 ay kadar ameliyat bölgesi su ile temas edilmemeli ve temiz tutulmalıdır. 1 ayın sonunda doktor nezaretinde dikişler alınır fakat dikişler alındıktan sonrada duş alınmamalıdır. Dikişlerin alınmasından 1 hafta sonra duş alınabilir. Dikişler alındıktan sonra oturarak hiçbir iş yapmamaya özen gösterin ve tuvalet ihtiyacını alafranga tuvaletlerden gidermeye çalışın. Ağrıların olması durumunda doktorun yazmış olduğu ağrı kesicileri kullanın. Hapların etkisi ile kabızlık olabilir, böyle durumlarda ise bol bol sıvı tüketin. 1,5 ayın sonunda vücudu yormayacak egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Normal insanlar gibi spor yapmak içinse 1 yıl kadar beklemelisiniz. 
]]>
Dorsal Kifoz Artması https://www.kifoz.gen.tr/dorsal-kifoz-artmasi.html Mon, 03 Dec 2018 22:14:09 +0000 Dorsal kifoz artması, omurga vücudumuzun tam ortasındaki büyükçe kemiğe denmektedir. Tüm bedenimiz omurgamız üzerine kurulmuştur. Omurgamızın bazı bölgelerinde bulunan anatomik eğimleri bulunur. Bunlardan birisi sırt bölgesi Dorsal kifoz artması, omurga vücudumuzun tam ortasındaki büyükçe kemiğe denmektedir. Tüm bedenimiz omurgamız üzerine kurulmuştur. Omurgamızın bazı bölgelerinde bulunan anatomik eğimleri bulunur. Bunlardan birisi sırt bölgesidir. Buna kifoz denir. diğeride bel çukurudur ve bu çukura lordoz denir. Kifozun doğal bir derecesi vardır. Dorsal kifozumuz 20-55 derece arasında olmalıdır. Omurga ciddi anlamda bir yük taşımaktadır. Bu yüzden çeşitli hastalıklara maruz kalmaktadır. Özellikle fiziksel değişimler yaşanmaktadır. Bunlardan biride dorsal kifozun artması durumudur. Dorsal kifoz artması halk arsında kamburluk olarak bilinmektedir.  Dorsal kifoz sırtımız ile boyun bölgesinin tam olarak birleştiği yerde oluşmaktadır. Belimize ve sırtımıza yük arttıkça omuriliğin anatomik yapısını da bozmaktadır. Sırt bölgesinde oluşan bu duruma dorsal kifoz artması denir. Dorsal kifozunda belirli düzeyleri vardır. Dorsal kifoz artması eğim açısına göre değerlendirilir. Dorsal kifoz artması tespiti için bu açının artıp artmasına bakılarak bulunur. Bu eğimin 55 dereceye kadar çıkması normal olarak kabul  edilse de buna duruş bozukluğuna bağlı kamburluk denir. 55 derecenin üstüne çıkmasına ise dorsal kifoz artması vardır diyebiliriz. 

Dorsal kifozun artması nedenleri
 • Genetik bozukluklar
 • Duruş bozuklukları
 • Omurga enfeksiyonu geçirmek (tüberküloz)
 • Sinir ve kas hastalıkları
 • Tümörler
 • Omurga kırıkları yaşanması
Dorsal kifozun artması bireyde belirli şikayetlere neden olmaktadır. Bunlardan ilki duruş bozuklukluklarına bağlı görüntü bozukluğudur. Tabi ki de omurga anatomisinden uzaklaştıkça yükü taşırken zorlanabilir bu yüzde omurilik ağrıları da artmaktadır. Boyun ve bacak ağrılarıda oluşabilir.

Dorsal kifozun artmasını önlemek için neler yapılabilir
 • Oturma alışkanlıklarını düzeltmek
 • Duruş poziyosnunu düzeltmek
 • Kasları güçlendirmek. egzersiz ve spor yapmak
 • Ağırlık taşıma kurallarına uymak
]]>
Postural Kifoz Egzersizleri https://www.kifoz.gen.tr/postural-kifoz-egzersizleri.html Mon, 03 Dec 2018 23:19:28 +0000 Postural Kifoz Egzersizleri, halk dilinde kamburluk olarak bilinen kifoz, omurganın 50 dereceye kadar eğilme göstermesine denilir. Hiçbir belirtilere tabi tutulmamakla birlikte kifozun ileri vakalarında sırt ağrıları, omurga
Postural Kifoz Egzersizleri, halk dilinde kamburluk olarak bilinen kifoz, omurganın 50 dereceye kadar eğilme göstermesine denilir. Hiçbir belirtilere tabi tutulmamakla birlikte kifozun ileri vakalarında sırt ağrıları, omurga çevresinde tutukluluk ve yorgunluk gibi belirtilerin görülmesine sebebiyet verebilmektedir. Postural kifoz ise, yetişkinlerde ve çocuklarda öne doğru çıkık baş ve aşırı yuvarlak omuzlar nedeni ile meydana gelebilmektedir. Zamanla ilerleyen postural kifozu durdurabilmek için düzenli olarak postural kifoz egzersizleri yapılarak yavaşlatılabilir. Bunun yanı sıra düz bir zemine uzanmakta vücudun doğru şeklini almasını sağlayacaktır. Postural kifoz egzersizleri arasında duruş pozisyonunu etkileyen ve kasları çalıştırıp geliştiren hareketler en etkili olanlarıdır. 

Postural Kifoz Egzersizleri
 • Sırt Egzersizleri: Eğer omzunuzun arka taraflarında şiddetli ağrılar hissediyorsanız bu egzersizi denemelisiniz. Öncelikle ısınma egzersizleri ile başlamanız gerek. Ardından omuzlarınızı gevşeterek, boynunuzu yukarıya doğru esnetmeye çalışınız. Daha sonra kollarınızı öne doğru uzatarak, sağ eliniz ile sol dirseğinizi, sol eliniz ile de sağ dirseğinizi tutmaya çalışınız. Öne doğru uzanarak 20 saniye kadar bekleyip, ardından doğrulunuz. Bu hareketi diğer kolunuzla da yapmayı deneyiniz. Sırt egzersizlerini üç set halinde 10 kez yapmanız yeterli olacaktır. 
 • Kol Esnetme Egzersizleri: Postural kifoz ilerlemesini durdurmak adına yapılan en etkili egzersizlerden biridir. Bu egzersizi ister ayakta isterseniz de oturarak yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken durum vücudu dik bir konumda tutmaktır. Vücudu dik bir konumda tuttuktan sonra dirseğiniz kafanızın hizasına gelecek bir biçimde bir kolunuzu arka taraftan sırtınıza doğru uzatınız. bu esnada diğer kolunuzu kürek kemiğinize gelecek bir şekilde tutunuz. Ardından kendinizi geriye doğru iterek, kolunuzu germeye çalışarak, esneyiniz. Esneme esnasında göğsünüzü ileriye iterek, sırtınızın dik bir vaziyette olmasına dikkat ediniz. Postural kifoz egzersizlerinden biri olan kol esnetme hareketini her akşam 10 kez yapmanız yeterlidir. 
 • Köprü Hareketi: Çoğunlukla bel ve sırt ağrısı çeken bireylerin sıklıkla uyguladığı bir harekettir. Bu hareket sayesinde sırt ve omurga bölgeniz güçlendirilir. Köprü hareketini yaparken dikkat edilecek hususlardan biri ayaklarınızı ve ellerinizi zemine sabit basmanız ve belinizi kontrollü olarak kaldırmaktır.
]]>
Kifoz Çeşitleri https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-cesitleri.html Tue, 04 Dec 2018 16:20:29 +0000 Kifoz çeşitleri, Halk arasında kamburluk tıp dilinde kifoz olarak bilinen bu rahatsızlık, belde oluşan eğriliğin 40-50 derecenin üzerine çıkması ile meydana gelir. Bu tip durumlarda hasta kamburlaşarak öne doğru eğilir. Karş Kifoz çeşitleri, Halk arasında kamburluk tıp dilinde kifoz olarak bilinen bu rahatsızlık, belde oluşan eğriliğin 40-50 derecenin üzerine çıkması ile meydana gelir. Bu tip durumlarda hasta kamburlaşarak öne doğru eğilir. Karşıya düzgün bakamaz. Görüntü olarak kendisini oldukça rahatsız eder ve tedavi edilmediği sürekli rahatsızlık ilerler ve ağrıların oluşmasına neden olur. Kifoz rahatsızlığı sırt omurlarında oluşan bir hastalıktır. Çeşit bakımından dört bölüme ayrılır.

Kifoz çeşitleri nelerdir

Postural kifoz: Hastalarda görülen duruş bozukluğu olarak adlandırılır. Kifoz rahatsızlıklarında en fazla görülen bir durumdur. Duruş bozuklukları hastaların alışkanlık kazanması ile meydana gelir. Kişiler tedavi olmazsa belirli bir süre sonra kalıcı bir hale dönüşür. Bu rahatsızlık genelde kız çocuklarında daha fazla görülür ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ayrıca kişilerin bilgisayar başında oldukça fazla kalması ve duruş bozukluklarını alışkanlık haline getirmeleri bu rahatsızlığa neden olur. Ayrıca çok uzun boylu olan erkek çocukların gelişim dönemlerinde boylarını kısa göstermek amacıyla kambur durmaları çeşitli duruş bozukluklarına yol açar.

Doğumsal kifoz: Bebek daha doğmadan anne rahmindeyken omurganın gövdenin üst kısmına yapışması ya da kaynaması gibi anormallikler ile meydana gelen bir kifoz çeşididir. Doğumsal oluşan kifozlar maalesef diğer kifoz çeşitlerine göre daha hızlı ilerler ve gelişir.

Scheuermann kifoz: Yapılan araştırmalar sonucu nedeni hala çözülemeyen bir kifoz çeşididir. Danimarkalı bir bilim araştırmacısı tarafından adını almıştır. Rahatsızlık nedensiz bir şekilde omur kemiklerinin büyümesi ile meydana gelir ve çok da nadir olarak bel omurlarında da görülebilir. Genellikle 8-12 yaş aralığında görülebilen bu rahatsızlık kız ya da erkek çocuklarda eşit oranda görülür.

Osteoertrite bağlı kifoz: Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda görülen bu ki kifoz çeşidi sırtta bulunan omurgalarda kemik erimesi ve çeşitli romatizmal rahatsızlıklar nedeniyle gövdede bulunan kemiklerin yıpranması sonucu oluşur. Kişilerin kifoz konusunda bilinçli olmaları ve böyle bir durum hissettikleri an hemen uzman bir doktora başvurması gerekir.
]]>
Yetişkinlerde Kifoz Tedavisi https://www.kifoz.gen.tr/yetiskinlerde-kifoz-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 11:53:21 +0000 Yetişkinlerde kifoz tedavisi, vücudumuzun hareket etmesini sağlayan ve dik durmasına neden olan tüm vücudun tam ortasından geçen büyükçe kemiğe omurga denir. Omurgamız oldukça sağlam bir kemik olması dolayısı ile tüm vücud Yetişkinlerde kifoz tedavisi, vücudumuzun hareket etmesini sağlayan ve dik durmasına neden olan tüm vücudun tam ortasından geçen büyükçe kemiğe omurga denir. Omurgamız oldukça sağlam bir kemik olması dolayısı ile tüm vücudun yükünü taşımaktadır. Omurganın belirli bir anatomik yapısı bulunur. Bunlardan birincisi bel boşluğu ikincisi ise sırt bölgesi ile boyun bölgesinin birleştiği yerdeki omurganın açısıdır. Buna kifoz denir. Kifoz 25-55 derece arasında bir açıya sahiptir. 55 dereceye yaklaştıkça  kişi ideal görüntüsünden uzaklaşır. 55 dereceden sonra halk arasında kamburluk denilen durum oluşmaktadır.

Kifozun tanısı; kamburluğun tanısı için öncelikle fiziki muayenesi yapılır. Hastanın ön ve arka postür duruşu kontrol edilir. Radyolojik görüntüleme ve emar ile tanı koyulabilir. Yetişkinlerde kifoz tedavisi tüm bu işlemlerin sonucunda başlanır. Kifozun iki çeşidi bulunmaktadır. Bu yapısal yada duruş bozukluğundan kaynaklanan kifozdur. Bu yüzden öncelikle yetişkinlerde hangi çeşit kifozun bulunduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. İki çeşidinde tedavi uygulamaları farklı olmakla birlikte tedavinin amacı omurganın en iyi hale gelmesini sağlamaktır. Yetişkinlerde kifoz tedavisi yapısal bozukluk varsa 3 temel yöntemle yapılmaktadır. 

Yetişkinlerde kifoz tedavisi yöntemleri
 • Egzersiz; en erken dönemde başlanmalıdır. amaç kişinin ağrısını azaltmak, kifozun derecesini durdurmak ve azaltmak, kasları güçlendirmek, daralan göğüs kafesini açıp solunumu rahatlatmaktır. Egzersizlerin klinik ortamda yapılıp doktor gözetiminde yapılması önemlidir.
 • Korse uygulaması; 50 derece ile 70 derece arasında olan kifoz derecelerine sert korseler ile duruşu desteklemesi sağlanmaktadır. Korselerin amacı kifozun derecesini artmasını önlemektir.
 • Cerrahi yöntemler; genellikle 70 derecenin üstünde derecelerde yapılmaktadır. Cerrahi yöntemler ile hasta sağlığına kavuşmaktadır.
Postür duruşuna bağlı yetişkinlerde kifoz tedavisi; duruş bozukluğuna bağlı yaşanan kifoz bozuklukları Genellikle egzersiz ile tedavi edilmektedir. Kişi önce oturma alışkanlığını değiştirmek zorundadır. Yük taşırken dikkatli olması gerekmektedir. Omurgayı güçlendirecek yüzme ya da plates gibi sporlar yapılmaktadır. Çalışma masasın otururken yada bilgisayar başındayken postürün düzgün kalmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kifoz tedavisinde ideal kiloya ulaşmak çok önemlidir. Fazla kilolularda kifoz yaygın olarak görülür. Kifozunuz varsa ilk önce zayıflama programı uygulayabilirsiniz.
]]>
Servikal Kifoz https://www.kifoz.gen.tr/servikal-kifoz.html Thu, 06 Dec 2018 06:08:47 +0000 Servikal Kifoz, Servikal omurganın boyun kısmına verilen isim olarak bilinir. Sağlıklı bir kişide arka kısımdan bakıldığında omurga düz bir şekilde gözükmektedir. Fakat bu hastalarda omurga eğri ve yamuk gözükmektedir. Hal Servikal Kifoz, Servikal omurganın boyun kısmına verilen isim olarak bilinir. Sağlıklı bir kişide arka kısımdan bakıldığında omurga düz bir şekilde gözükmektedir. Fakat bu hastalarda omurga eğri ve yamuk gözükmektedir. Halk arasında kifoz hastalığının adı kambur olarak olarak bilinmektedir. Omurganın üst göğüs kısmında ve ve alt kısmında görülen eğiklikler sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Kifoz hastalığında önemli olan hastalığın hangi seviyede olduğudur. Eğer hastalık hafif derecede ise kişiye pek fazla rahatsızlık vermez fakat kifoz hastalığı çok ileri boyutta ise kişide akciğerleri, sinirleri, dokuları ve organları etkileyerek şiddetli bir şekilde ağrıya veya başka sorunlara yol açabilir. Servikal kifoz hastalığının en belirgin belirtileri dış görünüşten görülecek kadar kamburluk oluşumu, kambur eğriliğine bağlı olarak hafif veya şiddetli sırt ağrısı, omurga bölgesinde tutukluk ve acıma, aşırı bir şekilde yorgunluk olarak görülen en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. Kifoz hastalığı her yaş aralığına sahip kişiler de görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda kifoz oluşumu doğumsal veya edinsel olabilir. Çocuklardaki kifoz hastalığının oluşumu çocukta lösemi hastalığının etkeni olarak ortaya da çıkmış olabilir. Fakat yetişkinlerde biraz daha farklıdır. Yetişkin bireylerde servikal kifoz varsa bu yaşlı olan kişde tüberküloz hastalığının var olduğunun habercisi olabilir.

Servikal Kifoz Nedenleri ve Tedavisi; Kifoz hastalığı yaşa bağlı olarak bebekler, çocuklar, gençler ve yaşlılarda görülebilir. Servikal kifoz hastalığı her 3 kişiden hemen hemen 1 kişi de görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında en önemli olaylar kötü duruş, uygunsuz yastık seçimi, ağır yük kaldırmak ve sürekli aynı pozisyonda çalışmak, boyun ve baş bölgesine darbe almak gibi bir çok faktör etkilemektedir. 

Servikal kifoz hastalığına yakalanmış bir kişinin bu hastalıktan kurtulması için ilk olarak ilaç tedavisi uygulanması gerekir. İlaç kullanımının yanı sıra boyunluk kullanımı ve fizik tedavisi alması gerekmektedir. Kullanılan boyunluğun uzun süre kullanılmaması gerekir. Fazla kullanılması taktir de boyunda bulunan kemiklerin zayıflamasına neden olarak zarar verebilir. Ayrıca son zamanlarda boyunda görülen servikal kifozun oluşturduğu bölgeye iğneler uygulanmaktadır. Eğer tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen halen bir sonuç alınmadıysa son çare olarak ameliyat önerilmektedir.
]]>
Kifoz Dereceleri https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-dereceleri.html Thu, 06 Dec 2018 06:28:58 +0000 Kifoz dereceleri, halk arasında kamburluk olarak da bilinir. Kifoz dünya genelinde çok fazla görülen bir omurga hastalığıdır. En fazla görüldüğü bölge sırt bölgesidir. Bu hastalıkta kişinin yandan görünüşünde baş daha Kifoz dereceleri, halk arasında kamburluk olarak da bilinir. Kifoz dünya genelinde çok fazla görülen bir omurga hastalığıdır. En fazla görüldüğü bölge sırt bölgesidir. Bu hastalıkta kişinin yandan görünüşünde baş daha önde görülür ve bazı hastalarda da bel çukurluğu kısmı daha fazlalaşmıştır. Anne karnında bile başlayabilir. Bebeklerde genellikle omuzlarının eşit olmaması ve kol ve bacaklarında meydana gelen anormallikler şeklinde kendini gösterir. Sırt bölgesinin normal eğrilik derecesi 25-40 dır. Bu derecenin bir takım nedenlerle ilerleyip artması kifozu oluşturur. Bu derece çoğu zaman 45 dereceyi aşmaz ancak aştığı durumlarda vardır. 

Kifozun dereceleri vardır ve her kifoz derecesine uygun bir tedavi bulunmaktadır. Erken yaşta görülen kifoz tedavisinde eğer ameliyat uygun görülmüş ise ameliyat için bebeğin 1 yaşına gelmesi beklenir ve sonrasında devam edecek eğilmelerin önüne geçilmek amaçlanır.
Yetişkinlerde ise, doğuştan olan omurga eğrilikleri yıllar içerisinde ilerleyerek kamburluklar oluşturur. Erken dönem de müdahale edilmediyse kifozun ilerlemesi daha fazla olur. Kifoz derecelerine göre tedavi uygulanır. Tedavide bu dereceler oldukça önemlidir.

Kifoz dereceleri

35 derece kifoz, bu kişilerin kifozu kötü duruşa bağlı olarak ortaya çıkar. İlerlemesi de hatalı pozisyonlarda duruş sebebiyle gerçekleşir. 

50-55 derece arasındaki kifoz, bu derecedeki kifoz hastalığının nedeni genellikle kemik veya yumuşak dokularda bulunan bir sorunun olduğu durumlarda ortaya çıkar. Ya doğuştan kemik hastalıkları vardır, yada omurga ile ilgili problemleri vardır veya omurgada oluşan kırılmalar sonucu ortaya çıkar. Bu kifoz dereceleri olan hastalara genellikle ilk olarak egzersiz programları uygulanır. Bunun için sırt egzersizlerini çok yoğun olarak yapması gerekir. Bu derecede kifozu olan çocukların büyümenin devam etmesiyle kifoz dereceleri de artar.
 
55-70 derece arasındaki kifoz, bu derecelerde egzersizlerin yanı sıra korse tedavisi uygulanır. Korse çocukların büyüme dönemlerinde iskelet sistemini destekleyerek kamburlaşmasını önlemek için uygulanır. Özellikle de kız çocuklarının adet görmelerinden önce eğrilikler teşhis edilip, korse tedavileri başlanır. Bu korseler hastalara göre uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Korse tedavilerinin etkili olması için, günlük 20-23 saat kullanılması gerekmektedir.

70-80 derece arası kifoz, bu derecelerde yada daha yüksek derecelerde tedavi genellikle cerrahi olmaktadır. Uygulanan ameliyatlar, kamburluğun artması önlenerek diğer yarattığı sıkıntıların önüne geçmek için yapılır. Kifoz derecelerini doktor detaylı muayenesi sonucunda belirleyerek tedaviyi de ona göre planlar. Cerrahi yöntemlerle hastalık tamamen tedavi edilebilmektedir. Eğer kamburluk çok ileri boyuta gelmişse omurgadan kemik çıkarılarak düzeltmeler yapılır.
]]>
Kifoz Nedir https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-nedir.html Fri, 07 Dec 2018 01:04:36 +0000 Kifoz nedir, Kifoz omurilik üzerinde meydana gelen bir ortopedik rahatsızlıktır. Skolyoz benzerliği gösterse bile omurilik üzerinde meydana gelen görüntü itibari ile faklıdır. Kifoz dünyada birçok kişide görülebilen bir rahats Kifoz nedir, Kifoz omurilik üzerinde meydana gelen bir ortopedik rahatsızlıktır. Skolyoz benzerliği gösterse bile omurilik üzerinde meydana gelen görüntü itibari ile faklıdır. Kifoz dünyada birçok kişide görülebilen bir rahatsızlık olmaktadır. Nedenleri farklı farklı olabilmektedir. Halk arasında kamburluk olarak adlandırılan kifoz sonucu belde meydana gelen eğrilik açısı 40-50 derecenin üzerine çıkmaktadır. Bu nedenle hasta öne doğru eğilmektedir. Skolyoz ile arasındaki farkta buradan gelmektedir. Skolyozda omurilik s şeklini almaktadır. Yani yana doğru büküm yapmaktadır. Kifoz kişinin yaşam kalitesini etkileyebildiği gibi psikolojik olarak da kötü hissettirmektedir. 

Kifoz neden meydana gelir

Kifoz nedir Hastalığının oluşum nedenleri birden fazla olduğu için ayrı ayrı inceleme gerektirmektedir. Bu nedenler aşağıdaki gibidir.
 • Postüral kifoz: En sık neden olmaktadır. Meydana gelen eğimin artık alışkanlık kazanmış formu olmaktadır. Bu kifoz türü belli yaşlardan sonra tedavi edilemez boyuta ulaşmaktadır. Erkek çocuklara nazaran kızlarda görülme yüzdesi daha fazla olan postüral kifoz sık olarak gelişim dönemin ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde uzun süre omurganın gevşek kalması sonucu meydana gelen eğriliğin alışkanlığa dönmesi başlangıç olmaktadır. Ergenlik döneminde uzun boylu olan gençlerin kendisini kısa göstermek için eğik durması, uzun süre bilgisayar başında durma yada yine ergenlik döneminde kızların psikolojik olarak göğüslerini saklama isteği sonucu kambur durmaları kifoz oluşumunu tetiklemektedir. 
 • Doğumsal oluşan kifoz: Bebeğin anne karnındaki gelişimi esnasında omuriliğinde meydana gelen anormal durumlar bu kifoz çeşidini meydana getirmektedir. Bu tür diğerlerine göre daha hızlı gelişim göstermektedir. 
 • Scheuermann kifoz: Bu kifoz türünün neden meydana geldiği henüz bilinmemektedir. Bu tür ismini Danimarkalı bir bilim adamından almaktadır. Bu bilim adamında kifoz sırt omur kemiklerindeki büyümede meydana gelen dengesizlik nedeni ile oluşmuştur. Daha çok 7-12 yaşlarında görülmektedir. 
 • Osteoartrite ile gelişen kifoz: Bu kifoz türü daha çok ilerleyen yaşlarda meydana gelmektedir. Bu yaşlarda meydana gelen romatizma hastalıkları ve kemik erimesi ana nedenler olmaktadır. 
Kifoz teşhisi 
Kifoz nedir Kifoz teşhisinde fiziki muayene çok önemli olmaktadır. Normal duruşa göre eğimin gözle tespiti genellik rahat bir şekilde yapılmaktadır. Genelde hastalar doktora geldiği zaman omur bölgesinde sürekli ağrı şikayeti ile gelmektedir. Artı olarak kamburluk başlamıştır. Fiziki muayene akabinde görüntüleme cihazları kullanılarak teşhis net hale getirilir. 

Kifoz nedir, tedavisi nasıl yapılır;

Kifoz tedavisinde ilk süreç egzersiz olmaktadır. Hatta 50 derecenin üzerindekilerde bu egzersiz programları daha fazla önem kazanmaktadır. Ancak bu işlemler kifoz egzersiz programları konusunda uzman bir rehabilitasyon merkezinde yapılması gerekmektedir. Fizik tedavi sürecinde doktor hastaya belin dik durmasını sağlayan korse önerecektir. Doğumsal meydana gelen türde cerrahi müdahale gerekebilmektedir. scheuermann ve osteoartrite ile gelişen kifozda ise ilk etapta fizik tedavi uygulamaları sonucu yavaşlatma yada geriletme uygulanır. Ancak cerrahi müdahalede gerekebilmektedir. Ancak tedavi sürecinin en önemli parçası yapılan egzersizler olmaktadır. Kifoz nedir sorusuna yanıt genel olarak bu şekilde olmaktadır. 
]]>
Skolyoz Ve Kifoz https://www.kifoz.gen.tr/skolyoz-ve-kifoz.html Fri, 07 Dec 2018 08:19:24 +0000 Skolyoz Ve Kifoz, her ikisi de birer omurga rahatsızlıklarıdır. Tedavi edilmediği taktirde başka sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Skolyoz ve kifoz için belirli dereceler belirlenmiştir. Kifozda yaklaşık 35-40 derece no Skolyoz Ve Kifoz, her ikisi de birer omurga rahatsızlıklarıdır. Tedavi edilmediği taktirde başka sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Skolyoz ve kifoz için belirli dereceler belirlenmiştir. Kifozda yaklaşık 35-40 derece normal kabul edilirken 45 derece üstü ameliyat edilmesi gerekli denmektedir. Aynı durum skolyoz içinde geçerlidir.

Skolyoz Ve Kifoz
nedir diye bakacak olursak, omurgaya yan taraftan bakıldığında sağ tarafa veya sol tarafa doğru bir eğrilme varsa buna Skolyoz denir. Omurgaya bakıldığında eğer kamburlukda fazlalık varsa öne doğru olması gerekenden daha eğri ise buna Kifoz denir. Günümüzde genellikle Skolyoz daha sık görülmektedir. Bütün skolyozlar tedavi için ameliyat gerektirmemektedir.

Skolyoz Ve Kifoz Belirtileri


Skolyoz genellikle eğrilik ile kendisini göstermektedir. Genellikle omurgada bulunan ve 20 derecenin altında olan eğriliklerin fark edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle derecenin çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Skolyoz genellikle 35 dereceden sonra bulgu vermeye başlamaktadır. Bu bulgulardan en önemlisi ise omuzlardan birisinn yüksek diğerinin düşük olmasıdır. 35 derece üzerindeki kişilerde sırt kısmından bakıldığında omuzlar arasında fark gözükecektir. Bir diğer bulgu ise hasta öne doğru eğildiğinde sağ veya sol taraflardan birisi daha yüksekte kalmaktadır. Bu yöntem skolyozun aynı zamanda kendi etrafında döndüğüne de işaret etmektedir. Kifoz hastalığı da skolyoz ile çok benzerlik göstermektedir. Hem erişkin bireylerde hem de çocuklarda kifoz gözükmektedir. Kifoz bu kişilerde kamburluk olarak ortaya çıkmaktadır. 

Skolyoz Ve Kifoz her ikisi de genetik yatkınlığı olabileceği gibi aynı zamanda sonradan da meydana gelebilmektedir. Kifoz özellikle menopoz geçirmiş kadınlar da menopoz sonrası oluşan kemik erimesi ile birlikte kendisini gösterebilmektedir. Çocuklarda anne karnında kemiklerin yapışık olması, göğüs kafesi deformesi ve kas hastalığı gibi nedenlerden dolayı kifoz gözükmektedir. Skolyoz ve Kifozun her ikisinde de belirli derecelere kadar müdahale edilmemektedir. Genelde her insanda 30-50 derece arasında bir kamburluk bulunmaktadır ve bu normaldir. Yeni doğan bebekler kambur doğarlar ve yürümeye başladıklarında kamburlukları düzelir. 50 derecenin üstünde 60'a dereceye kadar olan kamburlukta genellikle egzersiz ile sırt güçlendirilmeye çalışılmaktadır ve oturma şekline önem gösterilmektedir. 60-70 derece arasındaki kifoz hastalarına genellikle egzersiz ve korse verilmektedir. 70 Derecenin üstünde ise eğer cerrahi müdahale gereklidir. Cerrahi müdahale sadece güzel bir görünüm için değil, zamanla kamburluk arttıkça akciğer ve kalbe yapılan baskı sonucunda kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkların geri dönüşü olmadığı için cerrahi müdahale gereklidir.

Skolyoz Ve Kifoz Tanı Koyma

Doktor muayenesi sonrasında hastanın ayakta filmi çekilir. Genellikle bu hastalar yatar pozisyona geçtiklerinde eğrilikler düzelmektedir. Bu nedenle hastanın filmi ayakta çekilmelidir. Daha sonra COBB sistemi ile derecelendirmeler yapılarak tedavi aşamasına karar verilmektedir.

Skolyoz Ve Kifoz İle Cinsiyet Bağlantısı

Skolyoz ve Kifoz her ikisininde cinsiyete bağlı olmadığı bilinmektedir. Ancak sebebi bilinen skolyoza oranla sebebi bilinmeyen skolyoz daha çok kızlarda gözükmektedir ve 3 çeşidi bulunmaktadır. 0-3 yaş arası, 3-10 yaş arası ve 10-20 yaş aralarında gözüken olmak üzere.10-20 yaş arasında rastlanan skolyoza adolesan skolyoz denmektedir ve genellikle kızlarda daha çok gözükmektedir.  Diğer skolyoz tiplerinde ise kız ve erkek oranları aynıdır.
]]>
Kifoz Egzersizleri https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-egzersizleri.html Fri, 07 Dec 2018 15:16:22 +0000 Kifoz Egzersizleri; Kifoz omurganın üst kısmında anormal bir şekilde öne doğru eğilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Halk arasında bu olaya kambur adı verilir. Ortalama olarak omurganın 50 derece öne doğru bükülmesi ile oluşa Kifoz Egzersizleri; Kifoz omurganın üst kısmında anormal bir şekilde öne doğru eğilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Halk arasında bu olaya kambur adı verilir. Ortalama olarak omurganın 50 derece öne doğru bükülmesi ile oluşan yapıdır. Kifoz adı verilen kambur hastalığı düzenli egzersizler yapılması sonucu ilerlemesi yavaşlatılabilir.  Kifoz hastalığının belirtiler çok belli olmamak ile birlikte görülen bazı belirtiler bulunur. Bu belirtiler ise omurga çevresinde meydana gelen tutukluluk, sırt ağrısı ve yorgunluk olarak görülür. Kifoz oluşumu çocuklarda ve yetişkinlerde farklı olaylar sonucu ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda görülen kifoz olayının nedeni aşırı yuvarlak omuzların bulunması iken, yetişkin bireyler de ise kifozun asıl nedeni osteoporoz hastalığının var olmasıdır. Osteoporoz kişide kemik ağırlığının azalmasına neden olarak kemiklerde çok çabuk eğilme ve bükülme görülmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak görülen kifoz hastalığı ise yaş ilerledikçe aşınan ve yıpranan bağ dokunun omurga kısmında güçsüzlüğe neden olmaktadır.

Kifoz Egzersizleri ve Uygulanışı;  

1. egzersiz: Köprü egzersizi olarak adlandırılır. bu egzersiz çeşidi sırt ağrıları ve bel ağrıları için birebir iyi gelmektedir. Sadece bu bölgelere değil kalça ve karın bölgelerine de iyi geldiği bilinir.  Köprü egzersizinin uygulanışı için ilk olarak yere sırt üstü uzanmanız lazım. Daha sonra ayak tabanlarınız yere tam olarak temas edecek halde tutulmalıdır. ayakları kalça hizasında olacak şekilde açtıktan sonra ellerinizi ve kollarınızı yere paralel şekilde olacak şekilde düz tutmanız gerekir.  Artık harekete geçmeniz için belinizi yukarı doğru kaldırıp indirerek hareketi tamamlamış olursunuz. 
2. egzersiz: Gün içerisinde sürekli dik oturan kişiler de kambur oluşumu görülmektedir. Bu kamburluğu düzeltmek için kol esnetme hareketi ve kaslarınız daha güçlendirmek için yapılan egzersizler bulunur. Ayakta veya dik oturarak dük bir konum alarak dirsek kısmı başın hizasına gelecek şekilde kol uzvunuzu sırtınıza doğru uzatarak yapılması gereken bir harekettir. 
3. egzersiz: Kifoz nedeniyle bel ve sırt bölgesinde oluşan ağrıların azaltılması için yapılan egzersiz bulunur. Kişi sırt üstü yere uzanarak ilk olarak sağ bacağınızı öne doğru çekerek ortalama 10 dakika, daha sonra sol bacağınızı öne doğru çekerek bir o kadar süre daha bekledikten sonra bel ve sırt bölgenizde rahatlama hissedeceksiniz.
4. egzersiz: Bu egzersiz çeşidi ise lenf ve dolaşım sistemi için oldukça faydalı olan bir egzersiz çeşidi olarak ifade edilir. Bu egzersiz sonucu bel ve omuz bölgenizde gevşeme ve rahatlama hissedilecek. Dizlerinizi bükerek bacaklarınızın üzerine oturup alın kısmınızı yere koyarak kollarınızı omuz bölgesinden rahatlatarak yan kısımlara doğru salarak rahat bir şekilde kendiniz bırakınız. Ortalama olarak bu hareket 30-40 saniye beklenmelidir.

Bu hareketleri günde birer defa uygulanması takdir de kifoz sonucu oluşan kambur hastalığının verdiği rahatsızlığı az da olsa rahatlatıcı özelliğe sahip olduğunu göreceksiniz. Alışkanlık haline getirilerek bu hareketlerin uygulanması sizi oldukça rahat bir yaşam şekline neden olacaktır.
]]>
Torakal Kifoz https://www.kifoz.gen.tr/torakal-kifoz.html Sat, 08 Dec 2018 05:10:53 +0000 Torakal Kifoz, torakal omurga sırt bölgesindeki 12 tane omurdan meydana gelen bölgeye denir. Torakal kifoz sorunları genellikle 18 yaşından daha küçük olan kişilerde sıkça görülür. Vücudun doğal eğriliğinin artması t Torakal Kifoz, torakal omurga sırt bölgesindeki 12 tane omurdan meydana gelen bölgeye denir. Torakal kifoz sorunları genellikle 18 yaşından daha küçük olan kişilerde sıkça görülür. Vücudun doğal eğriliğinin artması torakal kifoz olarak bilinir. Omurga ayakta durabilmek iyi bir şekilde ayaklar üzerinde yere basmak ve yürüyebilmek için bir takım eğriliklerden oluşmaktadır bunlar vücudun doğal eğriliklerdir. Torakal kifoz bebekte henüz anne karnında iken gelişmektedir ve yaşamın ilerleyen yıllarında yanlış duruşlardan alışkanlıklardan, çalışma şartlarından yaşam şeklinden kaynaklı olarak ilerleyerek sıkıntı verecek derecelere gelebilir. Kaslar da ve iskelet sistemlerde doğal olması gereken açının çok üzerine çıkan dereceler oluşur. Torakal kifoz sadece sağlık sorunları yaratmakla kalmaz aynı zamanda da görünüş bozukluklarına yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir sorundur. Yarattığı en önemli sağlık sorunlarından birisi göğüs kafesinde meydana getirdiği daralmalar sonucunda oluşan solunun sorunlarıdır. Bu sorunu gidermek için erken davranmak iyice ilerlemesini engelleyerek tedavisini daha kolaylaştıracaktır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman zaman geçirmeden bir uzman doktora gidip gerekli tedavilere başlanmalıdır.

Torakal kifoz belirtileri
 • Sırtta meydana gelen kamburluk özellikle de yandan bakıldığında baş bölgesinin önde durması
 • Hastaların çoğunluğunda hafif şiddette bir sırt ağrısı görülür.
 • Omurgada meydana gelen tutukluk halleri
 • Aşırı yorgunluk durumu
 Torakal kifozun tedavisi,
 • En başta yapılması gereken vücutta kamburluğa sebep olan pozisyonların terk edilmesidir.
 • Bu rahatsızlık kas ve iskelet sistemini ilgilendiren bir problem olduğundan bu kısımları güçlendirecek egzersizlerin yapılması ile tedavi edilebilir.
Torakal kifoz tedavisinde 3 tip egzersiz uygulanır. 

Bunlar ayakta yapılan, oturarak yapılan ve yatarak yapılan egzersizlerdir. Egzersizler her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Torakal kifoz tedavisinde yapılan hareketler 3 set 10 tekrar şeklinde uygulanmalıdır.
 • Ayakta yapılan egzersizler, eller arkada olacak şekilde belin ortasına konur ve arkaya doğru eğilebilinen son noktaya kadar geriye eğilme hareketi yapılır. Bu hareket yapılırken karın bölgesinin kaslarını kasarak sıkı tutun.
 • Oturarak yapılan egzersizle, rahat bir yere oturduktan sonra omuzlar kaldırılabilen en üst yere kadar kaldırılıp öne arkaya ve aşağıya doğru dairesel hareketler yapılmalıdır. Eğer oturarak rahatsız oluyorsanız ayakta da yapabilirsiniz.
 • Yatarak yapılan torakal kifoz hareketleri, yere sırt üstü bir şekilde dümdüz yatın, bel oyuntusu bölgesini yere doğru ittirerek kapanmasını sağlayın bel çukurumuz iyice kapanmalıdır. Bu hareketler her gün istikrarlı bir şekilde yapılmalıdır.
]]>
Kifoz Hareketleri https://www.kifoz.gen.tr/kifoz-hareketleri.html Sat, 08 Dec 2018 17:59:01 +0000 Kifoz hareketleri, vücuttaki fonksiyonel eğrilikler haricinde; sırttaki omurların 45 derecenin üstüne çıkan bir açıyla sırtta kambur bir görüntüye sebep olduğu postürel bozukluğa, ortopedik rahatsızlığa karşı yapılan egz Kifoz hareketleri, vücuttaki fonksiyonel eğrilikler haricinde; sırttaki omurların 45 derecenin üstüne çıkan bir açıyla sırtta kambur bir görüntüye sebep olduğu postürel bozukluğa, ortopedik rahatsızlığa karşı yapılan egzersizlerdir.

Kifoz, omurganın üst kısmında öne doğru anormal bir eğrilik oluşmasıdır ve düzenli egzersizler yapılmadığı takdirde 50 dereceye varan eğrilikler oluşabilir.Halk arasında kifoz, kamburluk olarak adlandırılmaktadır.

Vücudun duruşunu geliştirmek ve kifozu yavaşlatmak için düzenli olarak kifoz hareketleri yapılmalıdır.
Bu egzersizler ayakta, oturarak ve yatarak yapılmaktadır. Aşağıda kifoz hareketleri olarak nitelendirilebilecek bazı hareket egzersizleri sunulmuştur.

Ayakta Yapılan Kifoz Hareketleri:
 • Çene geride, baş dik, kollar gövdeye yakın ve karın düz olacak şekilde yürünmelidir. Kaymayan, kauçuk tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli ve yürürken atılan adımlarda ayaklar öne doğru bakmalıdır.
 • Karın içeri çekilmiş olarak bel düzleştirilip bu arada kollar mümkün olduğu kadar yukarı kaldırılmalıdır. Kollardan biri mümkün olan en yukarı seviyede tutulurken diğer kol mümkün olan en aşağı seviyeye indirilmeye çalışılarak vücut gerilir.
 • Her iki el arkadan bel ortasına getirilerek mümkün olduğu kadar eğilinir.
 • Vücudun sırt kısmı bir duvara yaslanarak ayaklar yaklaşık olarak 20-25 cm kadar duvardan uzaklaştırılır. Dizleri hafifçe bükerek baş, omuzlar ve sırt duvarla teması kesilmeksizin aşağı yukarı yavaş hareketlerle vücut kaydırılır.
Oturarak Yapılan Kifoz Hareketleri:
 • Oturur pozisyonda iken omuzlar yukarı kaldırılabildiği kadar kaldırılır. Ardından her iki omuz da öne, arkaya ve aşağıya doğru dairesel hareketlerle hareket ettirilir.
 • Arkalığı olan bir sandalyeye oturularak sandalyenin kollarından tutulur. Vücudun sırt kısmı sandalyenin üst destek noktasına gelecek şekilde vücut geriye doğru gerilir.
Yatarak Yapılan Kifoz Hareketleri:
 • Dizler bükülü iken sırt üstü uzanarak baş ve omuzlar yere konulur. Baş ve omuzların yerle teması kesilmeksizin kalça, uyluk ve gövde mümkün olduğu kadar yukarı kaldırılmak suretiyle köprü kurulur.
 • Yere sırt üstü ve dizler bükülü olarak yatılır. Kalça hafifçe kaldırılırken karın içe çekilir ve bel çukuru yere bastırılmaya çalışılır.
 • Yere yüz üstü uzanarak önce sağ kol ardından sol kol havaya kaldırılmaya çalışılır.
]]>